2015 Schedule

Times listed are performance start times.

Week 1

  • Nov. 16-20, Mon-Friday: Senior Years School Choirs at SCUC
  • Nov 20, Friday 7:30 PM: GALA CONCERT, $10/$5 at SCUC
  • Nov 21, Saturday:Community & Church Choirs at SCUC

Monday, November 16, 2015 

Senior Years School Choirs

Sturgeon Creek United Church, 207 Thompson Drive

Adjudicators:  Dominic Gregorio, Patricia Rabson, Stewart Wilkinson

9:30 a.m. – Pod 1

  • Kelvin High School Girls’ Choir    Kim Brown
  • Colla Voce (West Kildonan Collegiate)    Roberta Matheson
  • Garden Valley Collegiate Junior Choir    Melanie Urichuk

11:00 a.m. – Pod 2

  • Northlands Parkway Collegiate Junior Choir    Karen Giesbrecht
  • Mennonite Brethren Collegiate Institute Chamber Singers    Tim Taves
  • Linden Christian School Vocal Ensemble    Kim Neufeld

Lunch

1:00 p.m. – Pod 3

  • Expressions (J.H. Bruns Collegiate)    Steve Denby
  • Steinbach Regional Secondary School Senior Choir    Kristel Peters
  • Northlands Parkway Collegiate Senior Choir    Karen Giesbrecht

2:30 p.m. – Pod 4

  • Stonewall Collegiate Institute Gr. 11/12 Choir    Kendra Obach
  • Steinbach Regional Secondary School Chamber Choir    Kristel Peters
  • Shaftesbury High School Gr. 9-12 Choir    Andrea Wicha

4:00 p.m. – Pod 5

  • tonewall Collegiate Institute Chamber Choir    Kendra Obach
  • River East Collegiate Chamber Choir    Nicole Ens
  • Garden City Collegiate Chamber Choir    Alisa Wiebe

 

Tuesday, November 17, 2015 

Senior Years Choirs

Sturgeon Creek United Church, 207 Thompson Drive

Adjudicators:  Dominic Gregorio, Patricia Rabson, Stewart Wilkinson

9:30 a.m. – Pod 1

  • Westwood Collegiate Concert Choir    Alice Russell
  • Fort Richmond Collegiate Gr. 10 Choir    Becki Thiessen
  • West Kildonan Collegiate Gr. 10 Choir    Roberta Matheson

11:00 a.m. – Pod 2

  • Steinbach Christian School Gr. 9/10 Choir    James Fast
  • Maples Collegiate Gr. 9 Choir    Dorothy Dyck/Philip Lapatha
  • Linden Christian School Chamber Singers    Kim Neufeld

Lunch

1:30 p.m. – Pod 3

  • Steinbach Christian High School Chamber Choir    James Fast
  • Neepawa and Area Collegiate Institute Chorale    Blair Chapman
  • Linden Christian School Senior Concert Choir    Kim Neufeld

:30 p.m. – Pod 4

  • West Kildonan Collegiate Senior Choir    Roberta Matheson
  • Garden City Collegiate Gr. 10 Choir    Scott Reimer
  • Sisler High School Gr. 9 Choir    Carolyn Boyes

4:00 p.m. – Pod 5

  • Daniel McIntyre Collegiate Institute Concert Choir    Cynthia Peyson Wahl
  • Garden City Collegiate Senior Choir    Alisa Wiebe/Scott Reimer
  • Collége St. Norbert Collegiate Concert Choir    Bev Betz

5:30 p.m.. – Pod 6

  • Winnipeg Girls’ Choir (Junior)    Tricia Penner
  • Nostra Canzone  (Killarney Collegiate)    Lisa Campbell
  • Winnipeg Girls’ Choir (Senior)    Tricia Penner

 

Wednesday, November 18, 2015

Senior Years Choirs

Sturgeon Creek United Church, 207 Thompson Drive

Adjudicators:  Dominic Gregorio, Patricia Rabson, Stewart Wilkinson

9:30 a.m. – Pod 1

  • Garden Valley Collegiate Gr. 10 Choir    Melanie Urichuk
  • Kelvin High School Concert Choir    Kim Brown
  • Fort Richmond Collegiate Senior Choir    Becki Thiessen

11:00 p.m. – Pod 2

  • Steinbach Christian School Gr. 11/12 Choir    James Fast
  • Linden Christian School Gr. 9/10 Concert Choir    Kim Neufeld
  • Green Valley High School Choir    Vern Neufeld

Lunch

1:00 p.m. – Pod 3

  • Kelvin High School Chamber Choir    Kim Brown
  • Mennonite Collegiate Institute Chamber Choir    Rick Heppner Mueller
  • Westwood Collegiate Chamber Choir    Alice Russell

2:30 p.m. – Pod 4

  • Murdoch MacKay Collegiate Institute Concert Choir    Ben Campbell
  • Maples Collegiate Senior Choir    Dorothy Dyck/Philip Lapatha
  • Grant Park Singers (Grant Park High School)    Janna Larsen

4:00 p.m. – Pod 5

  • Sisler High School Boys’ Choir    Carolyn Boyes
  • Grant Park High School Ladies Octet    Janna Larsen
  • Maples Collegiate Chamber Choir    Dorothy Dyck/Philip Lapatha

SUPPER

6:00 p.m.. – Pod 6

  • Sisler High School Girls’ Choir    Carolyn Boyes
  • Vox Anima (Fort Richmond Collegiate)    Becki Thiessen
  • Sisler High School Chamber Choir    Carolyn Boyes

 

Thursday, November 19, 2015 

Senior Years Choirs

Sturgeon Creek United Church, 207 Thompson Drive

Adjudicators:  Dominic Gregorio, Patricia Rabson, Stewart Wilkinson

9:30 a.m. – Pod 1

  • Garden Valley Collegiate Senior Choir    Melanie Urichuk
  • Chorale Collège Jeanne Sauvé    Simone Gendron
  • West Kildonan Collegiate Gr. 9 Choir    Roberta Matheson

11:00 a.m. – Pod 2

  • Mennonite Brethren Collegiate Institute Concert Choir    Tim Taves
  • Kelvin High School Boys’ Choir    Kim Brown
  • Maples Collegiate Gr. 10 Choir    Dorothy Dyck/Philip Lapatha

Lunch

1:00 p.m. – Pod 3

  • Gordon Bell High School Senior Choir    Leanne Cooper-Carrier
  • Morden Collegiate Gr. 10-12 Choir    Rachel Hiebert
  • Steinbach Regional Secondary School Intermediate Choir    Kristel Peters

2:30 p.m. – Pod 4

  • Garden City Collegiate Gr. 9 Choir    Alisa Wiebe/Scott Reimer
  • VOX (Gordon Bell High School)    Leanne Cooper-Carrier
  • St. Thomas Aquinas High School Senior Choir    Eric Harty

4:00 p.m. – Pod 5

  • Tec Voc Singers (Tec Voc High School)    Sonya Williams
  • Oak Park High School Choir    Derek Fraser
  • Dynamix (Dakota Collegiate)    Pamela Martinson

 

Friday, November 20, 201

Senior Years Choirs

Sturgeon Creek United Church, 207 Thompson Drive

Adjudicators:  Dominic Gregorio, Patricia Rabson, Stewart Wilkinson

9:30 a.m. – Pod 1

  • Major Pratt School Senior Choir    Pearl Von Zuben
  • Sturgeon Heights Collegiate Concert Choir    Avonlea Armstrong
  • Balmoral Hall Senior School Choir    Valdine Anderson

11:00 a.m. – Pod 2

  • W.C. Miller Collegiate Chamber Choir    Kristina Banman
  • Landmark Collegiate Senior Choir    Melanie Friesen
  • Portage Collegiate Institute Gr. 9 Choir    James Reynolds

Lunch

1:00 p.m. – Pod 3

  • Portage Collegiate Institute Senior Choir    James Reynolds
  • École secondaire Neelin High School Chamber Choir    Carolyn Gwyer

2:30 p.m. – Pod 4

  • École secondaire Neelin High School Concert Choir    Carolyn Gwyer
  • Stonewall Collegiate Institute Gr. 9-10 Choir    Kendra Obach
  • Westgate Mennonite Collegiate Concert Choir    Vic Pankratz

4:00 p.m. – Pod 5

  • Daniel McIntyre Collegiate Institute Chamber Choir    Cynthia Peyson Wahl
  • John Taylor Collegiate Choir    Kim Carter
  • Écho (Centre scolaire Léo-Remillard)    Nathaniel Wsiaki

7:30 p.m. CHORALFEST GALA CONCERT
Sturgeon Creek United Church, 207 Thompson Drive
Details

 

Saturday, November 22, 2014 

Community Choirs

Sturgeon Creek United Church, 207 Thompson Drive

Adjudicators :  Dominic Gregorio, Patricia Rabson, Stewart Wilkinson

9:30 a.m. – Pod 1

  • St. James-Assiniboia School Division Senior Concert Choir    Avonlea Armstrong
  • Bison Mens’ Chorus    Steve Denby
  • Winnipeg Boys’ Choir Senior Chorus    Spencer Duncanson

11:00 a.m. – Pod 2

  • Winnipeg Boys’ Choir Treble Chorus    Carolyn Boyes
  • Prairie Voices    Vic Pankratz
  • SonoLux    Dorothy Dyck

12:30 - 1:00 p.m. LUNCH CONCERT

  • Ecco Singers    Carrie Schellenberg Wilson & Philip Lapathia

1:30 p.m. –  Pod 3

  • St. James-Assiniboia School Division Children’s Choir    Heather Neufeld
  • St. James-Assiniboia School Division Junior Concert Choir    Alice Russell

Week 2

  • Nov. 23-24, Mon-Tue: Early Years School Choirs at SCUC
  • Nov. 23-25, Mon-Wed: Vocal Jazz at Westwood Collegiate
  • Nov. 25-26, Wed-Thu: Middle Years School Choirs at SCUC

Monday, November 23, 2015

Early Years School Choirs

Sturgeon Creek United Church, 207 Thompson Drive

Adjudicator: Brenda Harvey

10:00 a.m.    Sparling Singers    (Principal Sparling School)    Ruth Reimer
10:30 a.m.     École Laverendrye School Chorale 5/6    Micheline Hay
11:00 a.m.    Sparling Minis (Principal Sparling School)    Ruth Reimer
11:30 a.m.    Bannatyne School Intermediate Choir    Stephanie Pinette
12:00 p.m.    Noteworthy(Parkland School)    Marlene Perrin
12:30 p.m.    Lunch
1:00 p.m.    La Salle School Grade 1-4 Choir    Andrea Kuhl
1:30 p.m.    École Laura Secord School Grade 4/5/6 Choir    Krista B. Janzen    
2:00 p.m.    Lord Nelson School Grade 5/ 6 Choir    Karen Johnson
2:30 p.m.    La Salle School Grade 5-8 Choir    Andrea Kuhl

 

Vocal Jazz

Westwood Collegiate, 360 Rouge Road, Winnipeg

Adjudicators: Matt Falker, Chandelle Rimmer, Marilyn Redekop

9:30 a.m.    Vocal Phonix (West Kildonan Collegiate)    Roberta Matheson
10:00 a.m.    Northlands Parkway Collegiate Jr. Vocal Jazz    Karen Giesbrecht
10:30 a.m.    In the Heights (Sturgeon Heights Collegiate)    Avonlea Armstrong    
11:00 a.m.    Showtime! (Fort Richmond Collegiate)    Becki Thiessen
11:30 a.m.    Avery Aftermath (H.C. Avery School)    Barbara Hamilton
12:00 p.m.    Northlands Parkway Collegiate Sr. Vocal Jazz    Karen Giesbrecht
12:30 p.m.    Lunch
1:30 p.m.    Vocalease (River East Collegiate)    Nicole Ens
2:00 p.m.    Avery Vibe (H.C. Avery School)    Barbara Hamilton
2:30 p.m.    Wired (Westgate Mennonite Collegiate)    Vic Pankratz
3:00 p.m.    Vocal Vibe (Bruce Middle School)    Heather Neufeld
3:30 p.m.    Jazzmyn (River East Collegiate)    Nicole Ens
4:00 p.m.    Inner Voices (Collège Jeanne-Sauvé)    Simone Gendron

 

Tuesday, November 24, 2015

Early Years School Choirs

Sturgeon Creek United Church, 207 Thompson Drive

Adjudicators: Brenda Harvey

9:30 a.m.    Ryerson School Gr. 4-6 Choir    Adriane Neufeld
10:00 a.m.    Vic Al Dragonaires (École Victoria Albert School)    Purnakama Rajna
10:30 a.m.    Grosvenor School Choir    Joan Clark
11:00 a.m.    Singtacular Sparling Singers (Principal Sparling School)    Ruth Reimer
11:30 a.m.    Resound (Isaac Brock School)    Nedra Francis
12:00 p.m.    Sargent Park School Gr. 5 Choir    Michelle Allard
12:30 p.m.    Lunch
1:00 p.m.    Sargent Park School Gr. 4/5 Choir    Kara Martens
1:30 p.m.    Springs Singers Honour Choir (Springs Christian Academy)    Katrina Van Humbeck
2:00 p.m.     Sargent Park School Grade 5/6 Choir    Michelle Allard

 

Vocal Jazz

Westwood Collegiate, 360 Rouge Road, Winnipeg

Adjudicators: Matt Falker, Chandelle Rimmer, Marilyn Redekop

9:30 a.m.    Vox Rox (West Kildonan Collegiate)    Roberta Matheson
10:00 a.m.    Baby Sugar (Maples Collegiate)    Dorothy Dyck
10:30 a.m.    Peppermint Tee (Westwood Collegiate)    Alice Russell
11:00 a.m.    Maple Sugar (Maples Collegiate)    Dorothy Dyck/Philip Lapatha
11:30 a.m.    Resonate (Mennonite Collegiate Institute)    Rick Heppner Mueller
12:00 p.m.    Quantum (W.C. Miller Collegiate)    Christina Banman
12:30 p.m.    Lunch
1:30 p.m.    Transcendence (Westwood Collegiate)    Alice Russell
2:00 p.m.    Enerjazz (Golden Gate Middle School)    Avonlea Armstrong
2:30 p.m.    Nova (W.C. Miller Collegiate)    Christina Banman
3:00 p.m.    Collège St. Norbert Collegiate Vocal Jazz    Bev Betz
3:30 p.m.    Vocal Blend (Springs Christian Academy)    Katrina Van Humbeck
4:00 p.m.    Jazz Junction (Glenlawn Collegiate)    Rob Monson

 

Wednesday, November 26, 2014

Middle Years School Choirs

Sturgeon Creek United Church, 207 Thompson Drive

Adjudicators: Brenda Harvey

Clinicians: Avonlea Armstrong, Johanna Hildebrand

9:00 a.m.    Ness Middle School Concert ChoirMeaghan Walker
9:30 a.m.    Sound (Principal Sparling School)Nedra Francis
10:00 a.m.    Riverview Chamber Choir (Riverview School)Donna Klassen
10:30 a.m.    Bruce Middle School Concert ChoirHeather Neufeld
11:00 a.m.    Trebled Youth (H.C. Avery School)Barbara Hamilton
11:30 a.m.    Grant Park Middle School ChoirJanna Larsen
12:00 p.m.    Lunch    
12:30 p.m.    Louis Riel Divisional Treble ChoirDanielle Laurendeau Cormier
1:00 p.m.    Springs Christian Academy Jr/Sr Concert ChoirKatrina Van Humbeck
1:30 p.m.    Sargent Park School Concert ChoirMichelle Allard
2:00 p.m.    Adjudicator Break
2:30 p.m.    Vocal Express (Golden Gate Middle School)    Avonlea Armstrong

 

Vocal Jazz

Westwood Collegiate, 360 Rouge Road, Winnipeg

Adjudicators: Matt Falker, Chandelle Rimmer, Marilyn Redekop

9:00 a.m.    Vocal Vibe (Morden Collegiate)    Rachel Hiebert
 9:30 a.m.    The Groove (J.H. Bruns Collegiate)    Marty Cashin
10:00 a.m.    JazzAm! (Sisler High School)    Jana Zens
10:30 a.m.    DMCice (Daniel McIntrye Collegiate)    Cynthia Peyson Wahl
11:00 a.m.    Ecole Morden Middle School Vocal Jazz    Heather Clyde
11:30 p.m.    DMCchill (Daniel McIntrye Collegiate)    Graham Dion
12:00 p.m.    Garden City Mix (Garden City Collegiate)    Scott Reimer
12:30 p.m.    Lunch
1:30 p.m.    Sound F/X (Morden Collegiate)    Rachel Hiebert
2:00 p.m.    Jazzthetics (Tec Voc High School)    Sonya Williams
2:30 p.m.    Garden City Groove (Garden City Collegiate)    Alisa Wiebe
3:00 p.m.    John Taylor Collegiate Vocal Jazz    Kim Carter
3:30 p.m.    Garden City Swing (Garden City Collegiate)    Scott Reimer

 

 Thursday, November 27, 2014

Middle Years School Choirs

Sturgeon Creek United Church, 207 Thompson Drive

Adjudicator:  Brenda Harvey

Clinicians:  Avonlea Armstrong, Johanna Hildebrand

9:30 a.m.    Lincoln Singers (Lincoln Middle School)    Jordanna Dunk
10:00 a.m.    Acadia Junior High School Choir    Bailey Senicar
10:30 a.m.    École Van Walleghem School Grade 6-8 Choir    Amanda Ciavarelli
11:00 a.m.    Steinbach Christian School Gr. 7/8 Choir    James Fast
11:30 a.m.    Edmund Partridge Community School Gr. 7/8 Choir    Tim Friesen
12:00 p.m.    Andrew Mynarski VC School Gr. 7/8 Choir    Karis Wiebe
12:30 p.m.    Lunch    
1:00 p.m.    Steinbach Christian School Grade 5/6 Choir    James Fast
1:30 p.m.     École  Morden Middle School Noon Hour Choir    Heather Clyde
2:00 p.m.    Andrew Mynarski VC School Gr. 9 Choir    Karis Wiebe
2:30 p.m.    Gordon Bell Junior High School Choir    Leanne Cooper-Carrier    
3:00 p.m.    Winnipeg School Division Junior High Honour Choir    Carolyn Boyes/Tricia Penner